Туризм та готельний бізнес за кордоном постійно розвивається (навіть в умовах пандемії). Для багатьох країн ця сфера є одним з основних джерел бюджету, тому уряди вкладають величезні ресурси та надають велику підтримку власникам готелів та ресторанів.
Чим вищий статус закладу або компанії, тим ретельніше підбирається персонал, і тим важливішу роль відіграє ваша освіта у сфері туризму та готельного бізнесу.
Робота у сфері гостинності - престижна та високооплачувана. Чим вище рівень співробітника, то швидше він отримає керівну посаду. Багато керівників та власників престижних готелів та ресторанів самі в минулому працювали у цій сфері.
Отримання професії у напрямку готельно-ресторанного бізнесу - це можливість подорожувати, розвиватися, будувати кар'єру та отримати роботу мрії.
Які навички важливі у сфері гостинності?
Робота у сфері гостинності вимагає наявності особливих навичок та знань. Деякі з них можна отримати з мінімальними витратами часу лише під час навчання в престижних університетах за відповідними спеціальностями.
З критично важливих знань та умінь, професіонали називають:
- знання іноземних мов (в даній сфері ідеальна англійська мова - це мінімум, краще мати знання додаткових мов)
- організаторські навички та soft-skills
- уміння ефективно розподіляти ресурси
- уміння налагоджувати контакти, ділові зв'язки, вибудовувати партнерські взаємини
- стресостійкість та неповторне вміння створювати затишок, надавати сервіс преміум-класу
Готельний бізнес - В якій країні вчитися?
Швейцарія
Найсильнішими університетами сфери гостинності по праву вважаються навчальні заклади Швейцарії - саме звідси виходять майбутні управлінці найбільших мереж готелів та ресторанів.
Швейцарські вузи високо піднімають планку знань, навичок та інфраструктури для навчання, чим змушують університети інших країн підтягуватися та постійно конкурувати у престижності.
Рівень підготовки фахівців тут найвищий, наприкінці кожного навчального року організується практика у справжніх готелях, а випускники довго без роботи не залишаються – їх швидко розхоплюють великі мережі готелів та туризму у всьому світі.
З найбільш відомих швейцарських університетів можна виділити:
- Swiss Hotel Management School
- Ecole Hôtelière de Lausanne
- Glion Institute of Higher Education
- Les Roches ISHM
- Hotel Institute Montreux
- César Ritz Colleges Switzerland
- EU Business School Geneva
- BHMS
Великобританія
Готельний та туристичний бізнес у Великій Британії знаходиться на зразковому рівні. Саме тому щороку десятки тисяч студентів з'їжджаються сюди з усього світу, щоб здобути освіту в найпрестижніших університетах.
Сильна академічна програма та постійна співпраця з іншими ВНЗ та роботодавцями дозволяють випускникам не тільки знайти роботу в закордонних компаніях, але також бути готовим до відкриття свого власного бізнесу.
Приклади рейтингових вузів:
США та Канада
Як відомо, у США дуже багато університетів з високим рейтингом та якістю навчання. Крім того, Америка - практично батьківщина готельно-ресторанного бізнесу, де можна не лише здобути великий досвід, а й відкрити для себе добрі перспективи щодо подальшого працевлаштування.
Канадські університети давно і успішно переймають досвід із сусідньої США. Але головна особливість Канади – лояльність до українських студентів та дуже високий відсоток працевлаштованих у перший рік після закінчення навчання (понад 90%).
- SAIT Polytechnic - School of Hospitality and Tourism
- Niagara College
- Algonquin College
- George Brown College
- University of British Columbia
Окрім того, особливою популярністю користуються канадські післядипломні програми (Post-graduate), які дозволяють сьогоднішнім спеціалістам у короткий термін значно покращити знання та підвищити кваліфікацію.
Європа
Відзначимо французькі університети готельно-ресторанного бізнесу, наприклад:
- Vatel, Hotel and Tourism Business School
- ESSEC Business School
Іспанські вузи:
У Нідерландах дуже розвинена індустрія туризму та відпочинку, насамперед завдяки випускникам нідерландських ВНЗ. Крім того, вартість навчання в Нідерландах нижча, ніж у популярних Англії чи США.
- яскравий рейтинговий представник - Hotel School The Hague
- Breda University of Applied Sciences
- University of Amsterdam
Німецькі вузи теж можуть похвалитися високим рівнем у навчанні студентів за спеціальностями Рестораний та Готельний бізнес:
І не тільки...
Популярність спеціальностей у сфері гостинності призводить до того, що деякі університети відкривають додаткові кампуси в інших країнах та збільшують кількість місць на курсах. Адже саме випускники престижних закордонних вишів отримують найкращу базу для роботи в готелях та ресторанах найвищого рівня.
Наприклад, такі знамениті мережі готелів, як Ritz, Hilton та Marriott, шукають фахівців для своїх готелів серед сьогоднішніх студентів університетів-партнерів.
Тому вже на етапі навчання студенти престижних вишів можуть отримати реальний досвід роботи у своїй сфері. Також більшість із перерахованих університетів дбають про практику студентів і надають відмінні можливості для стажування.
Професії у сфері туризму та гостинності
Розглянемо детальніше найпопулярніші професії у готельно-ресторанній сфері та перспективи для молодих спеціалістів у сфері готельно-ресторанної справи.
✔️ Керуючий готелем
Керівники готельно-ресторанних комплексів – це фахівці, які відповідають за імідж готелю та всі процеси, що відбуваються всередині нього. Вони відповідальні за наймання фахівців, розподіл обов'язків між ними, навчання та адаптацію новачків.
Заробіток керуючого у звичайному європейському готелі починається від 40,000 USD на рік, у найбільших мережевих готелях керуючим можуть запропонувати до 500,000 USD на рік.
✔️ Адміністратор готелю
Адміністратор готелю відповідає за всю господарську частину управління готелем. Фахівець може оперативно вирішити будь-яку проблему, пов'язану з обслуговуванням клієнтів.
Він керує командою рецепціоністів, покоївок та обслуговуючого персоналу готелю, і є їх безпосереднім керівником. Від його роботи буквально залежить якість обслуговування клієнтів.
Середній заробіток адміністратора в європейському готелі - від 20,000 USD на рік для позицій помічника адміністратора, до 200,000 USD на рік для старшого адміністратора у великому готелі.
✔️ Івент-менеджер
Відповідальні за дозвілля клієнтів, івент-менеджери розробляють концепції будь-яких заходів.
Івент-менеджери - це висококласні організатори, здатні з нуля розробити список розваг, а також детально опрацювати кожну з них.
Залежно від ієрархії всередині компанії, івент-менеджери можуть відповідати за наймання співробітників - музикантів, аніматорів та артистів, а також за облаштування майданчиків, сценарії івентів, їх технічне та художнє оформлення.
Окрім відкритості та креативності, фахівці даного профілю повинні мати хороші організаторські здібності, бути в курсі останніх трендів в індустрії розваг. Заробіток івент-менеджера може залежати від сезону та заповненості готелю або круїзного лайнера, в середньому він становить близько 50,000 USD на рік.
✔️ Менеджер ресторану
Керуючий рестораном - це спеціаліст, від якого залежить якість послуг та імідж ресторану. Він відповідає за весь персонал, а також приймає ключові рішення, пов'язані з усіма аспектами у закладі: від формування команди до закупівлі продуктів. Заробіток керуючого рестораном може досягати 200,000 USD на рік.
✔️ Менеджер з харчування (Food and beverage manager)
Спеціаліст з харчування, наприклад, відповідає за забезпечення продуктами харчування та напоями. Менеджери з харчування потрібні не тільки в готелях, а й у кейтерингових компаніях, клубах, для обслуговування круїзних лайнерів та великих розважальних центрах.
Фахівці з харчування займаються бюджетуванням закупівель та складанням звітності, управляють персоналом (вантажники, постачальники тощо), беруть участь у складанні меню, винних та коктейльних карт, формуванні акційних пропозицій.
Фахівці з харчування повинні добре розумітися на технологічних нюансах зберігання та транспортування продуктів харчування та напоїв, мати досвід координування закупівель та управління персоналом. Їхній заробіток у великих мережах Європи та Північної Америки становить у середньому від 40,000 до 90,000 USD на рік.
✔️ Шеф-кухар
Серце кожного ресторану – це його шеф-кухар. Імениті шеф-кухарі настільки популярні, що поціновувачі високої кухні можуть відвідувати ресторан, в якому вони працюють, лише для того, щоб скуштувати їхні страви.
Шеф-кухар відповідає за формування меню, він набирає команду та розподіляє обов'язки між її членами. Від професіоналізму шеф-кухаря залежить швидкість та злагодженість роботи на кухні та задоволеність клієнтів.
Заробіток шеф-кухарів високого класу може досягати до 500,000 USD на рік, і навіть більше - все залежить від бажання та вміння презентувати та продавати свої послуги.
✔️ Сомельє
Професія сомельє лише на перший погляд здається простою. Ці вузькопрофільні фахівці відмінно знаються на географії вин та інших спиртних напоїв, технології їх приготування, особливостях зберігання та вживання алкоголю.
Сомелле забезпечує до 40% прибутку ресторанів, що пропонують велику винну карту, тому є досить прибутковою професією.
В обов'язки сомельє входить вибір, дегустація та закупівля напоїв, складання винної та барної картки ресторану, а також консультація клієнтів з напоїв. Фахівці цього профілю високо цінуються в ресторанах та на круїзних лайнерах. Також сомельє можуть працювати на приватних заходах у складі кейтерингової служби.
Початківець сомельє отримує близько 20,000 USD на рік, зі зростанням кваліфікації заробіток фахівця зростає до 50,000 USD на рік і вище.
✔️ Бренд-менеджер
Конкуренція серед готелів досить сильна, тому для грамотної піар-компанії великі мережі готелів та ресторанів наймають персональних PR та бренд-менеджерів. Це ініціативні та креативні фахівці, які працюють над створенням іміджу закладу, популяризацією його послуг, його репутацією у соціальних мережах та ЗМІ.
Вони тісно співпрацюють із власним відділом продажів, туроператорами та турагентствами. Така праця високо оцінюється роботодавцями, заробіток досвідчених бренд-менеджерів складає понад 30-40 тисяч доларів на рік.
✔️ Менеджер сфери туризму
Спеціаліст, який може підібрати ідеальне місце для відпочинку під будь-які вимоги та допомогти з оформленням усіх необхідних документів – це менеджер туристичного бізнесу.
Фахівець даного профілю має високий рівень підготовки - від нього потрібне гарне знання географії, знання однієї або кількох іноземних мов та відмінно розвинені менеджерські якості.
Великі турагентства Європи, США та Канади пропонують менеджерам зарплату від 25,000 до 90,000 USD на рік.
✔️ Менеджер з розвитку туризму
Сьогодні, окрім звичних нам локацій для відпочинку, регулярно відкриваються та облаштовуються нові барвисті місця. Фахівці з розвитку туризму займаються розвитком інфраструктури на нових туристичних маршрутах і допомагають залучати нових туристів.
Саме вони допомагають розвинути потенціал для розвитку туристичної сфери та створення нових робочих місць, залучити нових клієнтів та подарувати їм незабутні емоції.
Заробіток спеціалістів такого профілю найчастіше є відрядним, в середньому він становить не менше 30,000 USD на рік.
Університети у сфері Туризм, Готельний та ресторанний бізнес
Нижче представлені лише деякі престижні вузи, в яких є спеціальності зі сфери гостинності.
Ми в SIMPLEX.UA робимо індивідуальний підбір кращих вишів та розробляємо персональну стратегію навчання для досягнення ваших майбутніх кар'єрних цілей.
Програми
Вартість навчання та переваги
У більшості європейських університетів готельно-ресторанного бізнесу вартість навчання починається від 15,000 USD на рік. Найдорожчими навчальними закладами є знамениті швейцарські школи – тут програма бакалаврату може оцінюватись у 40,000 доларів за 1 рік навчання та вище.
Однак ця вартість повністю окупається завдяки перспективам, які відкриваються перед студентом вже на етапі навчання:
- Можливість ідеально вивчити кілька іноземних мов. Англійська мова є обов'язковою для всіх працівників туристичного бізнесу за кордоном, тому кожен студент до кінця навчання зобов'язаний володіти ним на високому рівні. Окрім цього, разом з англійською студенти можуть вивчати кілька додаткових мов.
- Можливість повністю поринути в атмосферу індустрії. Для учнів найкращих зарубіжних університетів готельно-ресторанного бізнесу створюються умови, що дозволяють їм вже на етапі навчання повноцінно попрацювати у вибраній сфері та познайомитися з її нюансами зсередини, а також завести необхідні знайомства
- Реальна практика - студенти можуть отримати її без відриву від навчання. На базі багатьох університетів є власні готельні комплекси та ресторани, де студенти можуть відпрацьовувати необхідні навички.
І, очевидно, найбільший плюс від набуття такої професії - це можливість побачити весь світ та спілкуватися зі справжніми професіоналами у сфері гостинності. А також можливість створювати всі умови для кращого відпочинку та робити клієнтів по-справжньому щасливими.