Профорієнтація! Як обрати професію та спеціальність?

Профорієнтація або Професійна орієнтація - це усвідомлений вибір професії і свого кар'єрного шляху!

Це спроба впорядкувати свої думки і бажання, пов'язані з майбутньою кар'єрою, співвіднести зі своїми талантами, інтересами і здібностями, і прийняти рішення - яку спеціальність та професію обрати.

У нас в SIMPLEX SCHOOL ви можете пройти:

Найчастіше, питанням профорієнтації задаються старшокласники. Але студенти і дорослі - не виняток. Питання "а чи тим я займаюся?", "в якій справі я досягну успіху?" або "я хочу змінити професію" можуть виникнути в будь-якому віці.

Кому буде корисна профорієнтація?

✅ Підліткам і старшокласникам

Питання вибору спеціальності індивідуальний. Але щоб мати достатньо часу для виваженого вибору, психологи і профорієнтатори радять займатися питанням вже з 10-12 років або приблизно з 5-7 класу.

В ідеалі, в школах для 8-9 класів проводять знайомства з професіями, запрошують різних фахівців і водять на екскурсії по підприємствах.

Але це не завжди так. Найчастіше питанню приділяють мало уваги, тому ми рекомендуємо записати дитину на індивідуальну профорієнтацію і більше спілкуватися на ці теми.

Записатись на профтест!

✅ Студентам

Іноді тільки вступивши до університету на якусь спеціальність, людина усвідомлює, що це не те, чим він/вона хоче займатися в житті. В такому випадку профорієнтація для студентів буде максимально корисна.

Немає нічого поганого в тому, щоб засумніватися в обраній спеціальності і перевірити себе і свої інтереси. Гірше провчитися не замислюючись і таким чином витратити час даремно.

Записатись на профтест!

✅ Дорослим

Профорієнтація для дорослих людей також допомагає краще зрозуміти себе, свій кар'єрний потенціал, виявити необхідність скорегувати або зовсім змінити спеціальність.

Буває, що тільки через кілька років роботи людина розуміє, що поточна робота її не влаштовує. Таких ситуацій не варто боятися, адже це природний процес самопізнання і розвитку.

За кілька років у вас цілком можуть змінитися переваги і інтереси, ви могли краще пізнати себе або поставити нові цілі. Профорієнтація для дорослих допоможе вам спростувати або підтвердити ваші думки з приводу зміни діяльності.

Записатись на профтест!


Як обрати професію? - Чеклист

Складнощі у виборі професії та спеціальності бувають різні. В одних випадках людині цікаво все або дуже багато, і вона не знає - на чому зупинитися. В інших випадках - людина нічим не цікавиться і думає, що її ні до чого не тягне.

Це різні стани, тому й підхід до вибору спеціальності має бути різним. Ми не вдаватимемося в особливості психології вибору, це справа професійних психологів. Але ми маємо хороші новини для всіх:

  • якщо ви вважаєте, що вам не цікаво нічого, то ось вам маленька статистика - кожній людині, абсолютно будь-якого психотипу можна підібрати мінімум 5-10 приємних та відповідних професій, адже їх сотні
  • якщо вас цікавить дуже багато всього і ви губитеся, на чому ж зупинитися - вам уже легше, просто йдіть методом винятків, і не забувайте - з кожним роком з'являється безліч професій у суміжних областях

Ось кілька простих дій, які допоможуть вам в профорієнтації:

  1. Проведіть самоаналіз. Запитайте себе, що вас драйвить, цікавить та приносить задоволення, на чому ви знаєтесь і що ви вже вмієте. Зафіксуйте все це в письмовому вигляді, щоб не забути
  2. Складіть список професій (не більше 10-15). Погугліть списки, переконайтесь, що вибираєте тільки актуальні, сучасні професії
  3. Дізнайтесь про перспективи на майбутнє. Відкрийте професії майбутнього, які тільки зароджуються і будуть затребувані в найближчому майбутньому
  4. Розгляньте кожен напрям, що вас цікавить. Читайте, розпитуйте фахівців, використовуйте різні джерела
  5. Запишіться та пройдіть профтестування із психологом > профтест для дітей або профтест для студентів та дорослих
  6. Не забудьте про універсальні навички. Не важливо, яка саме професія вас цікавить, хороші навички soft skills завжди вам знадобляться


Методи профорієнтації та вибору професій

Відразу скажемо, що способів профорієнтації безліч. Ви можете скористатися одним з них, скомбінувати кілька або зовсім вибирати професію за власними відчуттями.

Психологи сходяться на думці, що найбільш важливий фактор у виборі майбутньої професії - це сім'я.

Рекомендується ще з малого віку знайомити дитину з різними спеціальностями, періодично пробувати нові хобі, записувати в гуртки та секції. З часом дитина сама почне відчувати, що їй цікаво і чим подобається займатись.

1️⃣️ Проф-тести і консультації з психологом

Тестів складено безліч, є платні і безкоштовні проф-тести. Автоматичні онлайн тестування завжди менш точні і докладні, в порівнянні з тестами, які оцінює і розбирає психолог.

Наприклад, наша профорієнтація для старшокласників включає перевірку результатів психологом і консультацію з дитиною і батьками.

2️⃣️ Екскурсії по підприємствах

Поки досить рідкісне явище. Деякі дуже великі підприємства влаштовують екскурсії самостійно, так як зацікавлені в нових талановитих працівників.

А в SIMPLEX, наприклад, ми кожного року влаштовуємо наш Менеджмент-тур по підприємствах Дніпра "Світ професій" і возимо старшокласників на екскурсії по бізнесах різних напрямків.

3️⃣️ Інтернет

Сьогодні ви можете дізнатись всі подробиці в інтернеті. Рекомендуємо вивчати сторінки університетів і оголошення про вакансії, де детально розписані спеціальності, предмети і необхідні знання від фахівця.

4️⃣️ Знайомі

Якщо у вас є родичі або знайомі, які вже працюють в цікавій для вас сфері, може виявитися дуже корисним попросити їх провести для вас або вашої дитини екскурсію, показати місце роботи і розпитати про всі деталі.

5️⃣️ "Занурення в професію"

Дуже ефективний метод профорієнтації, який часто застосовується в бордингових школах за кордоном, зазвичай у вигляді тематичних проектів. Дитина або студент працює над невеликим реальним проектом в тій чи іншій сфері (індивідуально або в команді).

Записатись на профтест!


Як обрати спеціальність та які вони бувають?

У світі точно більше 10,000 різних спеціальностей (деякі джерела називають цифру в 40,000, але тут буде зустрічатися багато дуже близьких варіантів).

Перелічити їх дуже складно. Досить усвідомити, що все, що ви бачите навколо себе і чим користуєтеся – результат роботи тисяч людей різних професій.

Якщо ви зовсім не розумієте, що буває і з чого почати - ось простий алгоритм вибору спеціальності:

1. Вибираємо сферу кар'єри

Ми спробували згрупувати варіанти діяльності та спеціальностей за категоріями, і у нас вийшло 24.

  1. Аграрна справа, природні ресурси
  2. Авіація та космос
  3. Архітектура та дизайн
  4. Військова справа
  5. Державне управління
  6. Інженерія та технології
  7. Мистецтво та культура
  8. Комп'ютерні технології та IT
  9. Лінгвістика
  10. Логістика та транспорт
  11. Торгівля та обслуговування
  12. Маркетинг, продаж та реклама
  13. Медицина
  14. Менеджмент та управління
  15. Мода та краса
  16. Точні та природничі науки
  17. Педагогіка та освіта
  18. Виробництво
  19. Туризм та сервіс
  20. ЗМІ та видавництво
  21. Спорт та здоров'я
  22. Будівництво
  23. Юриспруденція
  24. Економіка та фінанси

Усередині кожної категорії - сотні спеціальностей та спеціалізацій. А ще останніми роками з'являється безліч суміжних професій, які вимагають від людини знань одразу в кількох областях.

Вибравши кілька найцікавіших сфер, ви відразу звузите кількість варіантів.

2. Яка діяльність вам подобається?

Також для вибору спеціальності важливо зрозуміти, яка саме діяльність вам подобається більше – вигадувати, винаходити, розробляти, класифікувати, керувати, допомагати, спостерігати, виготовляти, удосконалювати, продавати тощо.

Розуміння того, яка діяльність вам ближче, допоможе виключити більшу частину спеціальностей.

3. Шукаємо на перетині

Об'єднавши сфери, що цікавлять, з видами діяльності - ви отримаєте кілька цілком конкретних поєднань. Від яких легко можна відштовхуватися в пошуку спеціальності.

Наприклад, ви вибрали комп'ютерні технології і вам подобається виготовляти щось речове. Таким чином ви вже можете шукати спеціальності, пов'язані з програмуванням у промисловості, зі створенням виробничих алгоритмів, з конструюванням роботів-збирачів тощо.

Звичайно, це абсолютно "ручний" варіант підбору спеціальностей, більш простим та швидким завжди буде варіант пройти один із готових проф-тестів.

Записатися на тест!


Профорієнтація - найчастіші питання

✅ Що такі Профорієнтація?

Профорієнтування - це знайомство зі світом професій і спеціальностей, усвідомлений вибір найбільш підходящої для вас кар'єри.

✅ В якому віці можна займатися профорієнтацією?

Обрати або змінити спеціальність ніколи не пізно - від старшокласників 13-16 років, до фахівців і професіоналів зі стажем.

✅ Навіщо потрібна Профорієнтація?

Профорієнтація потрібна щоб не робити вибір навмання, познайомитися з усіма варіантами, вибрати саме те заняття, в якому ви будете найбільш успішні.

Оцініть напрямок:

Програму оцінили 18 людей
Профорієнтація ✅ Всі старшокласники одного разу стикаються з питанням вибору професії і кар'єри, та що там, іноді і дорослі люди раптом починають усвідомлювати, що їх не влаштовує поточна професія. Що з цим робити і як вибрати професію? Як обрати професію та спеціальність? Профорієнтація - що це | SIMPLEX.UA
Вся основна інформація у нашому Telegram чат-боті SIMPLEX.UA:
Відкрити telegram
X